b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_w_bibliotece_obibliotece_05052022-1.jpgW dniach od 8 do 15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku jego hasło brzmi: Biblioteka – świat w jednym miejscu. Z tej okazji w Filii Biblioteki Publicznej w Zmysłówce odbyła się lekcja dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Opaleniskach. Miała ona na celu przybliżyć historię bibliotek.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_w_bibliotece_obibliotece_05052022-2.jpgDzieci w trakcie spotkania dowiedziały się ciekawych informacji o bibliotekach w Polsce i na świecie, od starożytności do współczesności. Poznały największe, najstarsze i niezwykłe biblioteki. Zainteresowały się biblioteką na dworcu kolejowym w Rumii, która stanowi aż osiemdziesiąt procent jego powierzchni, biblioteką mieszczącą się w samolocie i Biblioteką Watykańską.

Podczas spotkania dzieci poznały różne rodzaje bibliotek, m.in. klasztorne, zamkowe, więzienne, wojskowe i szpitalne. Obejrzały je na fotografiach Okazało się jednak, że dla dzieci wyjątkowe są biblioteczki domowe, które same tworzą, gromadząc w nich ulubione książki.

Z prywatnego zbioru miały okazję przeglądać liczące ponad sto lat modlitewniki w drewnianej oprawie oraz wyjątkowo duże wydanie „Pana Tadeusza”.

Dzieci  z zainteresowaniem uczestniczyły w lekcji, chętnie słuchały i dzieliły się swoją wiedzą na temat bibliotek.

Mimo że bibliotek jest tak wiele i tak różnych, warto zaglądać do najbliższej. Zapraszam!