Przedszkole Grodzisko GórneDzieci z przedszkola w Wólce Grodziskiej oraz Przedszkolaki z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym odwiedziły Bibliotekę Publiczną. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W bibliotece mogą  wziąć udział w  kolejnym etapie wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajdują się przeznaczone specjalnie dla nich regały z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały.

W tym tygodniu przypadał Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który  miał na celu przypomnieć wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały „Przygód Fenka na wycieczce w muzeum”, „Maks i zazdrość” z serii Świat Maksa oraz „Przygód Samochodzika Franka w mieście”.

W trakcie czytania dzieci odpowiadały na zagadki związane z postaciami i wydarzeniami z bajek. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły.  Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu Przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Spotkania uświetniła obecność Kaczora Donalda i Myszki Miki, w które to wcieliły się pracownice biblioteki.

Biblioteka zajmuje się promocją czytelnictwa, którą  należy zacząć wcześnie. Czyli już u dzieci raczkujących, a nie dopiero w przedszkolu. Mówimy tu o dorastaniu do czytania, które jest podstawą do nauki języka pisanego. Biblioteka pomaga w wykształceniu tej dojrzałości, wspierając czytelnictwo w okresie wczesnodziecięcym za pomocą czynności, takich jak rymowanie, śpiewanie, zabawy paluszkowe, oglądanie książek obrazkowych i czytanie na głos. Mamy świadomość, że jest to inwestycja w  przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka.

Na koniec zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie i z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły. Od bibliotekarek dzieci otrzymały książeczki do czytania, wycinanki z rebusami oraz coś na słodko.

Dziękujemy wychowawcom i dzieciom za mile spędzony czas.

Przedszkolaki z Grodziska Górnego

Przedszkole Grodzisko GórnePrzedszkole Grodzisko GórnePrzedszkole Grodzisko GórnePrzedszkole Grodzisko Górne

Przedszkolaki z Wólki Grodziskiej

Przedszkolaki z Wólki GrodziskiejPrzedszkolaki z Wólki GrodziskiejPrzedszkolaki z Wólki GrodziskiejPrzedszkolaki z Wólki Grodziskiej