• baner-2.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-3.jpg
Smaller Default Larger

Kamil Janicki, ,,Damy przeklęte. Kobiety ,które pogrzebały Polskę.  ”, Wydawnictwo Znak Horyzont 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-7.jpgDla władzy i dla dobra dzieci były gotowe rozerwać kraj na strzępy. Czarne wdowy, które unicestwiły monarchię.

Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki. Królowa w kraju bez króla i mistrzyni podstępu, od której mógłby się uczyć sam Machiavelli. Pasierba, który nie chciał całować jej pierścienia, wydziedziczyła i zamknęła w klasztorze. Dworzan, nie dość nisko zginających karki, zaprzedała w niewolę. Nie wahała się najmować skrytobójców. Byle żaden ślad zbrodni nie prowadził do niej.

 

Zbysława zniknęła z pamięci i z dziejów. Ale to walka o jej honor stała u podstaw jednego z najsłynniejszych konfliktów całej tej epoki. Czy na rozkaz żony książę oślepił i zamordował własnego brata? I czy to ona ściągnęła na niego wieczystą hańbę?

Salomea wierzyła, że ma za sobą niebiańskie zastępy. Dogmatyczna i nieustępliwa, sprawiła, że cała dynastia chodziła na jej pasku. To ona przekonała męża, by rozbił państwo na kawałki. Wszystko, byle uratować potomków przed zakusami ambitnej synowej.

Nina Majewska - Brown, ,,Tajemnica z Auschwitz.  ”, Wydawnictwo Bellona 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-6.jpgZa każdym numerem wytatuowanym na przedramieniu, kryje się tajemnica. Ta wyszła na jaw dopiero 75 lat po Auschwitz. Czy można być bohaterem i tchórzem zarazem?
Fatalnym mężem i jeszcze gorszym ojcem a jednak zasłużonym patriotą?Jaka jest najwyższa cena, którą można zapłacić za Polskę?

Stefania Stawowy doświadczyła piekła na własnej skórze. Będąc żoną słynnego partyzanta AK, trafiła za niego do Auschwitz. Zakładniczka i ofiara „męskiej” wojny, sama znalazła się na froncie. Jej wojna to obozowe baraki, place apelowe i kilometry drutów pod napięciem. Głód, selekcja i ciągłe zagrożenie śmiercią. Paniczny strach o dzieci, wyrzuty sumienia i ból.

A jednak przetrwała. Przeszła przez piekło Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg. Przeżyła „marsz śmierci” do Zwodau. Duża w tym zasługa Jürgena – strażnika-esesmana, który jak ona zostawił w domu dwie małe córeczki. To, co ich połączyło, to jeszcze przyjaźń czy już miłość.

Tego nie napisał żaden scenarzysta, tę historię napisało życie.

"Pragnę by świat zrozumiał, że prawdziwymi bohaterami nie zawsze są ci, stawiani na cokołach. My kobiety, zazwyczaj ciche i skromne, wspierające mężczyzn na frontach ich życiowej walki, aktorki drugiego planu, wielokrotnie płaciłyśmy najwyższą cenę za sławę naszych ojców, mężów i synów".
Ewa

Lucinda Riley, ,,Pokój Motyli.  ”, Wydawnictwo Albatros 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-8.jpgPiękna i nostalgiczna saga rodzinna autorki cyklu "Siedem Sióstr", pełna dramatycznych sekretów z przeszłości.

Jej akcja rozgrywa się w malowniczym nadmorskim miasteczku Southwold.

Posy Montague wkrótce skończy siedemdziesiąt lat. Wciąż mieszka w rodzinnym domu w malowniczym Suffolk, gdzie spędziła idylliczne dzieciństwo, łapiąc motyle z ukochanym ojcem, i gdzie wychowała własne dzieci. Choć z posiadłością wiążą ją cenne wspomnienia, choć ogród, który sama założyła i o który dbała przez ćwierć wieku, rozkwita jak nigdy dotąd, Posy wie, że będzie musiała podjąć trudną decyzję i sprzedać podupadające domostwo.

Freddie, jej pierwsza miłość, człowiek, który pięćdziesiąt lat temu złamał jej serce i porzucił, wyłania się z przeszłości niczym duch. Posy nie jest na to gotowa – zmaga się z finansowymi kłopotami swojego starszego syna, Sama, i z nieoczekiwanym powrotem młodszego syna, Nicka. Nie może zaufać dawnemu ukochanemu. Wkrótce okaże się, że Freddie i jej rodzinny dom skrywają mroczną tajemnicę…

Poruszająca historia o miłości, stracie i szansie na nowy początek autorstwa Lucindy Riley, której cykl powieściowy "Siedem Sióstr", pokochały czytelniczki na całym świecie.

Józef Tischner, ,,Mądrość człowieka gór.  ”, Wydawnictwo Znak 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-5.jpgWiosna, lato, jesień, zima. Dawniej to natura wyznaczała rytm życia człowieka. Człowiek się do niej dostosowywał, a jednocześnie musiał się z nią zmagać. Połączenie tych dwóch elementów – harmonii i walki – stworzyło niepowtarzalną kulturę i styl życia, które nazywamy góralszczyzną.

Ksiądz Józef Tischner był zawsze mocno związany z górami. Cała jego filozofia była przepełniona mądrością ludzi gór. Miał zwyczaj mawiać, że jeśli czegoś nie da się przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie warto się tym zajmować. Jego myśli inspirują, pobudzają do refleksji. W świecie rozdzieranym konfliktami przywracają pokój i poczucie sensu.

 

Weronika Wierzchowska, ,,Służąca.  ”, Wydawnictwo Szara Godzina 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-4.jpgLos trzydziestoletniej służącej, Marianny Zaczkiewicz, zdaje się przesądzony. Wyrokiem sądu w roku 1896 zostaje skazana na wieloletnie ciężkie roboty na Syberii. Popełniła zbrodnię i musi za nią zapłacić, choć w jej mniemaniu to ona jest skrzywdzoną ofiarą, niesłusznie skazaną i uwięzioną. Trafia na koniec świata ciężko chora i umierająca, lecz wbrew wszystkiemu się nie poddaje. Przystosowuje się do nowych warunków życia na zesłaniu i marzy o powrocie oraz… zemście.

Poruszająca historia kobiety zdradzonej i wykorzystanej, która postanowiła sama wymierzyć sprawiedliwość i odnaleźć odebrane jej szczęście.
Czy w pogoni za wymierzeniem kary swoim oprawcom Marianna zaleczy rany i zapomni o koszmarach przeszłości?

 

Oliver Scherz, ,,Zaraz wrócimy, tylko di Afryki skoczymy.  ”, Wydawnictwo Debit 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-3.jpgZabawna, wzruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o tym, że warto marzyć.

Jest wieczór, Joscha i Marie nie mogą zasnąć, są sami w domu. Na ścianach i za oknem widać dziwne i niesamowite kształty. Nagle jeden z wielkich cieni zamienia się w prawdziwego słonia o imieniu Abuu. Co robi słoń nocą w środku miasta?! Okazuje się, że Abuu uciekł z miejscowego zoo, by wyruszyć na poszukiwanie swojej rodziny. Joscha i Marie chętnie będą mu towarzyszyć, ale jak się organizuje wyprawę do Afryki?

Wystarczy zapakować do plecaka kilka ciastek i bananów i ruszyć w drogę. Tę niezwykłą trójkę czeka pełna przygód podróż w nieznane... Śledząc przygody bohaterów czytelnicy zapoznają się z bardzo ważną współcześnie kwestią ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt.

Marcin Brykczyński, ,,Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta  ”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2014

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-1.jpgCicho chodzi, myszy łapie. Miło mruczy na kanapie.

Tę i inne proste zagadki o zwierzętach z najbliższego otoczenia człowieka znajdziecie w tym wyjątkowym zbiorze autorstwa Marcina Brykczyńskiego. Zagadkom towarzyszą pełne humoru wierszyki o naszych przyjaciołach z domu i zagrody, a także niezwykłe ilustracje Agnieszki Antoniewicz.

Dodatkową atrakcją są rysunkowe zadania na spostrzegawczość!
Ta książka bawi i uczy jednocześnie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat, choć na pewno i starsze chętnie po nią sięgną. Dzięki sztywnym kartkom przetrwa częsty kontakt z rączkami małego czytelnika.

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce malucha! Kolejne tomy w przygotowaniu!

Sebastien Pelon, ,,Moje Dwa kółka  ”, Wydawnictwo TADAM 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2020_luty_nowosci_luty_2020-2.jpgMoje dwa kółka – książka do nauki dorastania.

Piękny album w delikatnej tonacji, wzbogacony odrobiną fluorescencyjnego koloru pomarańczowego. Pełne życia ilustracje, sympatyczne postaci i poruszająca opowieść o rozwijaniu talentów to kwintesencja książki autorstwa Sebastien Pelon.

Opowieść bogata w emocje, zabawna i delikatna. Książka do nauki dorastania, stanowiąca podstawę do niejednej rozmowy.

Wspaniały album o nauce życia, wytrwałości i przyjaźni.