• baner-7.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-2.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_miasto_z_lodu.jpgMałgorzata Warda, „Miasto z lodu”, Prószyński i S-ka 2014

Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie „obce” szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi z miasteczka rośnie.

Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie. Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa „odpowiedzialność” i „manipulacja”. Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_dzien_ktory_zmienil.jpgCatherine Ryan Hyde, „Dzień, który zmienił wszystko”, Jaguar 2014

Pewnego ranka Nathan McCane, bezdzietny mężczyzna w średnim wieku znalazł porzucone w lesie niemowlę. Marzeniem mężczyzny stało się adoptować chłopca, jednak los chciał inaczej... To babka dziecka uzyskała prawo opieki nad wnuczkiem. Nathan jednak wymógł na niej obietnicę - pewnego dnia kobieta przyprowadzi do niego dziecko, a wtedy on wyjaśni mu, kto go ocalił.
Piętnaście lat później owdowiały Nathan znajduje porzuconego chłopca raz jeszcze - tym razem na własnym progu. Nat, bo tak go ochrzczono, wyrósł na ponurego i niedostępnego nastolatka i jego babka nie jest w stanie dłużej go znosić. Nathan zgadza się przejąć opiekę nad młodzieńcem, wiedząc, że czeka go ciężka walka o miłość i zaufanie. Nat boi się porzucenia, a starszy mężczyzna zrobi wszystko, by udowodnić chłopakowi, że nigdy, ale to przenigdy nie usunie go ze swego życia. Nawet jeśli przyjdzie mu zmierzyć się z demonami przeszłości.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_lalki_z_getta.jpgEva Weaver, „Lalki z getta”, Prószyński Media 2013

Żydowski chłopiec imieniem Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają mu choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny i pomóc zapomnieć innym. Talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza.
Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_w_podrozy.jpgAgnieszka Nożyńska-Demianiuk, „Jaś i Pusia. W podróży”, Martel 2014

W świat mądrej zabawy ruszaj razem z nami! Baw się z Jasiem, Pusią - małymi misiami! Dowiedz się, co robią na wakacjach, w domu gdy w kuchni chcą mamie przy śniadaniu pomóc. Odwiedź wraz
z misiami szpital i lekarza, bo chorować przecież każdemu się zdarza. W wesołym miasteczku, w zoo
i w małpim gaju przeżyj przygód wiele. Czuj się tam, jak w raju! W książeczce obrazki zastępują słowa, spójrz więc na obrazek i... sprawa gotowa!

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_zolnierze_wykleci.jpgMarek A. Koprowski, „Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!”, Replika 2014

II wojna światowa nie skończyła się w 1945 – nie w Polsce; nie dla tych, którym sumienie nie pozwoliło zgodzić się na wprowadzony po „wyzwoleniu” zbrodniczy ustrój. Ludzie Antoniego Żubryda, „Zapory” Dekutowskiego czy „Warszyca” nie złożyli broni, wciąż stawiając opór komunistom. Wielu – zbyt wielu – przypłaciło to życiem.

„Żołnierze wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!” to zbiór relacji tych członków Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz innych podziemnych organizacji, którzy ocaleli; przeżyli i wojnę i wyszli cało z ubeckich więzień czy katowni. Wielu z nich otwarcie mówi, że to, że żyje, zawdzięcza wyłącznie szczęściu.