• baner-1_6.jpg
  • baner-1_4.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_1.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_2.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_5.jpg
Smaller Default Larger

Jan Kaczkowski, ,,Grunt pod nogami”, WAM 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-4.jpgKsiądz Jan Kaczkowski to nie tylko Życie na pełnej petardzie, ale też setki kazań wygłoszonych w całej Polsce i poza jej granicami. Książka ta to wybór tych, które jego zdaniem najlepiej pokazują najbliższe mu tematy: wierność sumieniu, odwaga, wewnętrzna uczciwość, pokonywanie własnych słabości, budowanie bliskości i autentycznych relacji. Niezależnie od tego, czy były wygłoszone dla tłumów, które przychodziły na jego msze, czy dla pacjentów hospicjum w Pucku i ich rodzin, widzimy w nich księdza Jana, który dzieli się tym, co dla niego najważniejsze. Książka zawiera też rekolekcje z księdzem Janem "Herod, Piłat, setnik i inni" oraz przewodnik po dobrej spowiedzi.

 

Dionizy Garbacz, ,,U boku Wołyniaka”, Mireki 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-6.jpgOddział partyzancki NOW-AK Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka” walczył z Niemcami, Sowietami, zwalczał komunistów i tych wszystkich, którzy im sprzyjali, bronił Polską ludność na Zasaniu przed napadami UPA, pacyfikował ukraińskie wsie wspierające UPA, m.in. Piskorowice, wsławił się wieloma akcjami przeciw UB, KBW, PPR, NKWD, MO i UPA na terenie Rzeszowszczyzny i południowej Lubelszczyzny.

 

 

 

Daniel Keyes, „Człowiek o 24 twarzach”, Wielka Litera 2015.

Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-5.jpgzakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości.

USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów.

Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana...

Anita Głowińska, ,,Sekret Bizona”, Media Rodzina 2014.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-2.jpgKolejna porcja przygód trojga przyjaciół - Maksa, Zizi i Kacpra, którzy mieszkają na tym samym osiedlu i lubią dreszczyk emocji. Tym razem postanawiają wpłynąć na złego kolegę. Bizona boją się wszyscy, nikt nie chce mu się narazić. Ale przecież musi być na niego jakiś sposób! Tylko czy on jest naprawdę zły? Maks, Zizi i Kaspel postanawiają działać. Czwarta książeczka z serii dla dzieci, które zaczynają samodzielną przygodę z czytaniem.

 

 

 

Ewa Ostrowska, ,,Grześ, tatuś i dalekie wędrówki”, Skrzat 2010.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-3.jpgGrześ to mały odkrywca, kocha dalekie wędrówki i marzy o wielkich przygodach. Jego przewodnikiem jest tatuś, który, jak mówi mamusia, wciąż chodzi z głową w chmurach. Obaj, zaopatrzeni w lupę i mikroskop, odkrywają niezwykły świat roślin i zwierząt, wyruszają na poszukiwanie przygody, która kryje się tuż obok, bo w ich pięknym, domowym ogrodzie. Tylko co z tą mamusią, która jest zbyt praktyczna... Ewa Ostrowska - znana i ceniona autorka popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych. Jej książki doczekały się licznych tłumaczeń, m.in. na język rosyjski, czeski i słowacki. Jest laureatką wielu nagród literackich.

 

Martin Widmark, ,,Tajemnica pływalni”, Zakamarki 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_kwiecien_nowosci_kwiecien_2016-1.jpgW święta Bożego Narodzenia w Valleby odbywają się zawody pływackie. Pływalnia pęka w szwach. Wszyscy chcą zdobyć odznakę pływacką oraz obejrzeć skoki do wody mistrza olimpijskiego Rackego Bolindera. Gdy jednak ten, po spektakularnym skoku z trampoliny, nie wynurza się z wody, a chwilę później okazuje się, że z szafek w holu poznikały kosztowności, Lasse i Maja rozumieją, że będą mieli pracowite święta... Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.