• baner-3.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-4.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_kwiecien_2019_dkk_kwiecien_2019_recenzja-2.jpg,,Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk to kolejna z pozycji książkowych, nad którą polemizował nasz DKK. Zapraszamy do przeczytania recenzji napisanej przez jedną z klubowiczek.

„Zamarzył mi się powrót do dzieciństwa. Do ulubionych książek z kolorowymi obrazkami, wierszy i opowiadań z ulubionymi bohaterami.”

Tak, we wstępie do swojej książki napisała dziennikarka, Barbara Gawryluk. Zrealizowała to marzenie, spotykając się regularnie przez dwa lata z mistrzynią literatury dziecięcej, Wandą Chotomską, rejestrując jej wspomnienia, przeglądając stosy książek pisarki, wybierając zdjęcia, poszukując rękopisów….

I tak, z tych spotkań powstała książka pt. ,,Wanda Chotomska Nie mam nic do ukrycia”.

Na 344 stronach czytelnik poznaje niesamowite życie i imponujący dorobek literacki pisarki.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_kwiecien_2019_dkk_kwiecien_2019_recenzja-1.jpgWanda Chotomska przyszła na świat w 1929 roku, więc drugą wojnę światową przeżywała już świadomie. Uczyła się na tajnych kompletach, pomagała walczącym powstańcom Warszawy. Po zdaniu matury studiowała dziennikarstwo, które otworzyło jej drogę do pracy w ,,Świecie Młodych”.

W redakcji poznała poetę, późniejszego serdecznego przyjaciela, Mirona Białoszewskiego, z którym pisała wiersze pod pseudonimem ,,Wanda Miron”. Chotomska miała to szczęście, że współpracowała z wybitnymi kompozytorami i ilustratorami tworzącymi dla najmłodszych.

W barwną opowieść pisarki wpleciono wypowiedzi znajomych, współpracowników, przyjaciół pani Wandy oraz jej córki Ewy. Krótkie rozdziały książki uzupełniają liczne ilustracje, przedruki utworów autorki, ciekawostki i zabawne anegdoty. Niewątpliwie na uwagę zasługuje piękna oprawa graficzna okładki opracowana przez Annę Pol oraz barwny portret pisarki wykonany przez Agatę Marszałek.

Wanda Chotomska miała pozytywne podejście do życia, dystans do siebie i niebywałe poczucie humoru, czego życzę czytelnikom książki ,,Nie mam nic do ukrycia”.