b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_grudzien_2018_dkk_grudzien_2018_recenzja_2-1.JPGKolejne a zarazem ostatnie już w tym roku spotkanie DKK miało miejsce 13 grudnia. W miłej przedświątecznej atmosferze klubowiczki dyskutowały o książce Żanny Słoniowskiej "Dom z witrażem". Komentarz do lektury napisała jedna z uczestniczek spotkania. "Dom z witrażem" jest debiutem literackim Żanny Słoniowskiej, Ukrainki polskiego pochodzenia, mieszkającej w Krakowie.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_grudzien_2018_dkk_grudzien_2018_recenzja_2-4.JPGAutorka zabiera czytelnika na spacer po Lwowie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, po współczesność; mieście kontrastów (wspaniałej architektury, ale i "spadających balkonów, pękających tynków" mieście wielokulturowym i wielonarodowościowym.

To tam, w jednej z kamienic z wielobarwnym i zabytkowym witrażem, żyją cztery pokolenia kobiet o trudnych charakterach, uwikłanych w Historię i wzajemną relację, pełną żalów, pretensji i niedomówień: prababka Stanisława, babka Aba, Marianna i jej córka – narratorka powieści.

Niespełniona śpiewaczka, zwana Prababką, ciągle rozpamiętuje śmierć męża i późniejszą płomienna, ale tragiczną miłość. Zgorzkniała i okrutna… Jej córka Aba mimo talentu muzycznego pod presją matki zostaje lekarką, ale nieuleczalna choroba nie pozwala jej kontynuować praktyki. Trzecia z kobiet – Marianna realizuje swoją pasję jako śpiewaczka lwowskiej opery. Występuje nie tylko na scenie w operze, ale śpiewa także na wiecach patriotycznych na ulicach miasta. Ginie w lipcu 1988 roku podczas demonstracji "w nierównej walce z totalitaryzmem sowieckim".

Całą tę smutną opowieść snuje najmłodsza z kobiet zamieszkujących dom z witrażem – bezimienna narratorka. Dzięki niej czytelnik śledzi na bieżąco akcję i losy jej rodziny.

Wszystkie kobiety, bohaterki powieści doświadczyły tragicznej i bardzo trudnej polsko – ukraińsko – sowieckiej historii.

Opowieść Żanny Słoniowskiej jest niechronologiczna, nieuporządkowana, poszarpana, zawiera dużo pogubionych i powracających wątków, przygnębiająca i smutna, ale z nadzieją na lepszą przyszłość…

"Dom z witrażem" zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Znak Literanova. Okazał się najlepszą powieścią spośród 1000 nadesłanych tekstów. Czy słusznie? Aby się o tym przekonać polecam przeczytać powieść "Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej.