• baner-4.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_grudzien_2017_dkk_grudzien_2017_recenzja.jpgW mikołajkowe popołudnie miało miejsce kolejne, a zarazem ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece. Klubowiczki wymieniły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami po przeczytaniu książki Anny Cieplak "Ma być czysto". Zapewne niełatwo napisać książkę o problemach gimnazjalistów.


b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_grudzien_2017_dkk_grudzien_2017.jpgAnnie Cieplak   udało  się stworzyć obraz „gimbazy” w polskich realiach, problemy dziewcząt  w wieku gimnazjalnym, ale przede wszystkim realia rodziny polskiej. Dwie przyjaciółki i dwa światy. Julia z tak zwanego dobrego domu, która ma  wszystko czego ta druga może jej pozazdrościć. Pozycja, kasa, ciuchy a przede wszystkim jej zdjęcia na portalach społecznościowych przykuwają uwagę. Nic jej nie ogranicza, nikt na  nią krzywo nie spojrzy i jej więcej wolno. Mieszka w dobrej dzielnicy i ma wsparcie ojca i dobry dialog z macochą. 

Oliwia to zaprzeczenie tej pierwszej, tak zwana „eurosierota” mieszkająca w gorszej dzielnicy. To na jej głowie jest prowadzenie domu, młodsze rodzeństwo i nakazy ojczyma, który jest ciągle w pracy. Jednak największy problem to przydzielony kurator, bo Oliwia uznana jest za trudną nastolatkę z rodziny, którą trzeba nadzorować - tak uważają  kuratorzy i psycholożka. Czyżby tytuł sugerował, że współczesna młodzież to czyste papiery? Na pewno przy drobnej wpadce  inaczej traktowana będzie każda z bohaterek.

Jest to powieść  dla gimnazjalistów, dla ich rodzin, a przede wszystkim dla kuratorów i psychologów szkolnych. Dla wszystkich którzy chcą zrozumieć  piętnastolatków z ich kompleksami dorastania oraz ich wyścigu zaistnienia w sieci.