b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2015_styczen_list.jpgRichard Paul Evans „List”, Znak 2014

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół. Los jednak wystawia ich na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów – dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu.

 

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2015_styczen_przebudzenie.jpgStephen King „ Przebudzenie”, Prószyński i S-ka 2014

W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę i widzi intrygującego mężczyznę, jak się okazuje, nowego pastora. Charles Jacobs wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Jednak kiedy rodzinę Jacobsów spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian. Jamie od wielu lat gra na gitarze w zespołach na terenie całego kraju i wiedzie tułaczy żywot rock-and-rollowego muzyka, uciekając od rodzinnej tragedii. Po trzydziestce, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany – Jamie ponownie spotyka Charlesa Jacobsa, co ma głębokie konsekwencje dla nich obu. Ich więź przeradza się w pakt a Jamie odkrywa, że słowo „przebudzenie” ma wiele znaczeń.

 

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2015_styczen_wrozka_amelka.jpgSophie de Mullenheim „Mała wróżka Amelka. W krainie chochlików”, Publicat 2010

Amelka mieszka z mamą w pięknej krainie chochlików. Pewnego ranka odkrywa jednak, że jest wróżką, a na plecach rosną jej prawdziwe skrzydełka! Od tej chwili dzielnie uczy się czarów razem ze swym przyjacielem, chochlikiem Guciem, poznaje tajemnice magicznej różdżki. Myślicie, że to łatwe? Akurat!

 

 

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2015_styczen_lekcja_zycia.jpgMartyna Jacewicz „Lekcja życia”, Printex 2012

Tematem wiodącym powieści "Lekcja życia" jest "gorzka" przyjaźń dwóch kuzynek, licealistek. Jedna ze wsi, Ula, przeciętna, dość naiwna i "prosta" dziewczyna przyjeżdża w odwiedziny do swojej kuzynki z miasta - Ewy, ładnej, atrakcyjnej blondynki. Ewa gardzi Ulą, nie chce się nią zajmować itd. Obie w tym czasie chodzą do tej samej klasy. Wizyta Uli w mieście kończy się dość tragicznie. Ula, cały czas poniżana przez kuzynkę i jej środowisko, doprowadzona do rozpaczy wybiega ze szkoły i wpada wprost pod koła samochodu, trafiając do szpitala. Czy dziewczyny będą w stanie ostatecznie się porozumieć i polubić?

 

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2015_styczen_czarna_kawaleria.jpgKacper Śledziński „Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka”, Znak 2014

Polacy – żołnierze generała Maczka – zapisali jedną z najjaśniejszych kart historii drugiej wojny światowej. Bohaterstwo, odwaga, poświęcenie, ale i wyszkolenie, znajomość żołnierskiego fachu, dobre dowodzenie i uzbrojenie. Te cechy pozwoliły polskim pancerniakom walczyć i zwyciężać od pierwszego do ostatniego dnia wojny. „Czarna kawaleria” pozwala zobaczyć wojnę oczami jej uczestników. Poznajemy żołnierzy z krwi i kości. Towarzyszymy im od walk w trudnych górskich warunkach we wrześniu 1939 roku do niezwykłych wyczynów w Normandii, Holandii i Niemczech. Pancerni Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy wyzwolili okupowaną Europę spod władzy Hitlera.