Lisa Damour, ,,Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości”, Agora 2017.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-7.jpgNajlepszy, doceniony na całym świecie poradnik dla rodziców nastoletnich dziewczynek.

Życie z nastoletnią córką nie musi przypominać jazdy na rollercoastrze! Dr Lisa Damour, dyrektorka renomowanego instytutu LaurelSchool’s Center for Research on Girls, opisuje w swojej książce 7 etapów rozwoju nastolatek.

 

 

Poparta badaniami naukowymi wiedza o tych etapach oraz zaakceptowanie ich jako czegoś zdrowego i naturalnego, pozwoli rodzicom uniknąć konfliktów oraz pomoże zbudować głębszą relację z dorastającymi córkami.

Jeśli chcecie lepiej zrozumieć swoje córki, mniej się o nie martwić i udzielić im wsparcia na drodze do dorosłości, koniecznie przeczytajcie poradnik Lisy Damour!

Ewa Jówko, ,,Kultura nauczycieli a kultura uczniów. Implikacje wychowawcze”, Difin 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-3.jpgPublikacja przedstawia nowe spojrzenie na kulturę szkoły poprzez kulturę człowieka (nauczyciela i ucznia), a nie tylko kulturę organizacji. W prezentowanej monografii ukazano, że aspekt dotyczący kultury uczniów i nauczycieli stanowi podwalinę dla kultury każdej szkoły.

Autorka jest przekonana, że to właśnie ostatni z wymienionych czynników, głównie jednak kultura nauczycieli, ma decydujące znaczenie w kształtowaniu kultury pracy szkoły: klimatu społecznego, stylu kierowania, oraz stosunków interpersonalnych pomiędzy wszystkimi podmiotami edukacyjnymi. Weryfikacja wiedzy o kulturze szkoły (szczególnie kulturze osobistej i osobowej nauczycieli oraz uczniów) i jej bogacenie wydaje się konieczna.

 Ewelina Dyda, ,,Zła waluta”, W.A.B. 2017.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-8.jpgKażdego można kupić. Trzeba tylko znać odpowiednią walutę. Prywatny detektyw Jakub Rau otrzymuje zlecenie oczyszczenia z zarzutu morderstwa Igora Haddada. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą, śliczną studentką pielęgniarstwa.

Rau odnosi wrażenie, że niektórym w Tarnobrzegu bardzo zależy na tym, by za zbrodnie odpowiadał mający arabskie korzenie Haddad. Prywatny detektyw Jakub Rau na co dzień zajmuje się śledzeniem niewiernych małżonków, popijaniem piwa z kubka z podobizną Humphreya Bogarta i wylewaniem żali przed Chandlerem, czarnym kocurem z morderczymi skłonnościami. Co innego można zresztą robić w Tarnobrzegu, w którym – jak mawia zaprzyjaźniony policjant – ludzie chcą mieć przede wszystkim spokój. Ale to nie na temat. Gdy dochodzi do zabójstwa młodej studentki pielęgniarstwa, wieści rozchodzą się błyskawicznie i elektryzują mieszkańców. Zwłaszcza że podejrzany zostaje schwytany na miejscu zbrodni – to chłopak ofiary, z kryminalną przeszłością i z arabskim pochodzeniem. Idealny oskarżony, bo jak mawia zaprzyjaźniony policjant: przymykać swojego jakoś głupio.

Tylko matka zatrzymanego wierzy w jego niewinność. Piękna i elegancka Olga zleca prywatnemu detektywowi znalezienie prawdziwego mordercy. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą. W mieście, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko, prowadzenie śledztwa nie jest łatwe. Mieszkańcy niechętnie dzielą się informacjami, chyba że zostaną wynagrodzeni w odpowiedniej walucie… Dowcipny, błyskotliwy i trzymający w napięciu do ostatniej strony kryminał Eweliny Dydy to prawdziwa gratka dla miłośników stylu noir.

Piotr Kitrasiewicz, ,,Athenia: Miłość i torpeda”, MG 2017.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-1.jpgPrzejmująca opowieść o miłości rozgrywającej się na tle pierwszych dni września 1939 roku. Świetny wątek psychologiczny autor połączył z elementami sensacyjnymi, politycznymi i militarnymi, dając wiarygodny opis realiów wojny na terenie Wielkiej Brytanii tuż po wygaśnięciu ultimatum postawionemu przez ten kraj Trzeciej Rzeszy.
Z Glasgow wypływa do Kanady pod brytyjską banderą luksusowy pasażerski transatlantyk wiozący kilkuset pasażerów.

Są wśród nich angielskie damy, amerykańscy biznesmeni, Irlandczycy podążający za ocean za pracą, żydowscy emigranci, tłumy Europejczyków uciekających przed wojną, a także zrujnowany przedsiębiorca, nałogowy gracz w pokera oraz niemiecki dywersant. Jest również Laura, spragniona miłości nauczycielka z Londynu, płynąca do Montrealu, żeby objąć tam nową posadę, a tak naprawdę uciekająca przed swoim narzeczonym, a może przed sobą samą? Nie wie, że Gregory, którego obwinia o zranienie swoich uczuć, pragnie ją odzyskać i płynie tym samym okrętem, lecz na innym pokładzie.

Na Atlantyku obojgu przyjdzie zmierzyć się ponownie ze swoimi emocjami, jak również z zagrożeniem niesionym przez rozwijającą się wojnę. „Athenię” tropi bowiem uzbrojony w torpedy niemiecki U-Boot…

Marcin Przewoźniak, ,,Wiem i potrafię. Survival, czyli jak przetrwać w domu i w szkole”, Centrum Edukacji Dziecięcej 2015.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-6.jpg"Wiem i potrafię" to seria kształcących książeczek dla dzieci ciekawych świata.

Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się, jakie mają prawa w szkole, jak walczyć z domowym bałaganem, jak dbać o porządek w piórniku, jak być dobrym kolegą i świetną koleżanką, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, a nawet, co zrobić, gdy ktoś im dokucza. Zyskają także nie tylko wiele praktycznych umiejętności, ale będą się przy tym również świetnie bawić.

 


Elżbieta i Witold Szwajkowscy, ,,Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach”, Wilga 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-4.jpgĆwiczenie wymowy może być świetną zabawą!

Logopedyczna i logiczna kontynuacja "Stu wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy". Dla dzieci, które muszą pokonać kolejny poziom trudności artykulacyjnych.

 

 

Karolina Prewęcka, ,,Kim będę…”, Wilga 2015.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-2.jpgZbiór poważnych, choć prowadzonych z humorem, rozmów dzieci z dorosłymi: o zawodach, pasjach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, najważniejszych wartościach w życiu.

W rozmowach uczestniczy dziewięcioro dzieci, z których każde po swojemu marzy o tym, kim będzie w przyszłości; i dziewięcioro dorosłych, a wśród nich znane osoby ze świata sportu, kultury i sztuki (m.in. Stanisława Celińska, Tomasz Majewski). Ich konwersacje są mądre i poważne, ale też dowcipne, pełne anegdot.

Książkę wyróżnia wysmakowana szata graficzna i oryginalne połączenie różnych technik ilustracyjnych.

Opracowanie zbiorowe, ,,To ja! Duży i odważny!” Prószyński Media, 2017.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_czerwiec_nowosci_czerwiec_2017-5.jpgHistoryjki, które dodają dzieciom pewności siebie. Pewność siebie warto ćwiczyć od najmłodszych lat!

Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat i zawierać przyjaźnie, przeżywają wiele ekscytujących, nowych i pięknych chwil. Zdarzają im się sytuacje, w których potrzebują pociechy, rady lub wsparcia. Wspólne czytanie zawartych w tej książce pełnych fantazji opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych problemach dzieci i buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa.

Na drugi tom świetnie przyjętych przez małych czytelników i ich rodziców opowiadań z cyklu "To ja!" składają się 3 części:

  • "Brawo! Udało ci się", czyli krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie.
  • "Pogódźmy się!", czyli historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi.
  • "Kolorowych snów!", czyli opowieści, przy których łatwiej dzieciom zasnąć.

Czytane wspólnie historie wydają się stworzone do inicjowania rozmów o wyzwaniach, jakie przynosi życie, towarzyszących im uczuciach i sposobach radzenia sobie z nimi. Dodatkową wartością tej przepełnionej ciepłem i optymizmem książeczki są wspaniałe, pełne humoru ilustracje.