Magdalena Gruca, „Czekam na swoją kolej. Przygody Fenka”, Sobik 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-8.jpgSeria ,,Dobre zachowanie”.
Fenek i Maks spędzają czas na placu zabaw. Jest naprawdę wspaniale! Fenek zapomina jednak o zasadach dobrego wychowania, co kończy się bardzo źle... Czy uda mu się naprawić swój błąd?

 

Elżbieta Zubrzycka, ,,Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-2.jpgDręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?

 

 

Anna Paszkiewicz, ,,Dookoła świata. Wierszyki o kontynentach”, SBM 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-5.jpgChciałbyś zobaczyć różowe jezioro? A może wykute w skale zwierzęta – Wielbłąda, Słonia i Mamuta? Lub odkryć tajemnice Świątyni Pierzastego Węża? Z wierszykami Dookoła świata zostaniesz małym podróżnikiem i zwiedzisz cały świat!

 

 

 

John Flanagan, ,,Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu”, Jaguar 2011.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-1.jpgPrzyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni... Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni.

 

 

Anna Bellon, ,,Uratuj mnie”, OMG Books 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-6.jpgNormalne życie Mai skończyło się, gdy zginął jej ukochany brat. Pogrążyła się w żałobie, zerwała kontakty z wszystkimi przyjaciółmi. Liczyły się tylko książki i muzyka.
Prawdziwe życie Kylera może się dopiero zacząć. Gdy skończy liceum, przestanie się przeprowadzać, zmieniać szkoły, gdy uwolni się od toksycznego ojca. Na razie jedyną ucieczką pozostaje muzyka. I prowokowanie otoczenia napisami na koszulkach.

„A później nauczyłam się wszystkiego od nowa. Pojawił się ktoś, kto przebił się przez wzniesiony przeze mnie mur. Wziął go szturmem i nie pozwolił mi się z powrotem za nim schować. Wszedł w moje życie, śpiewając lekko zachrypniętym głosem o dziewczynie ulotnej jak papierosowy dym”.

W nowej szkole Kyler poznaje Maię. I postanawia się z nią zaprzyjaźnić. Ale czy dziewczyna, która odtrąca od siebie wszystkich, jest na to gotowa? Czy Kyler ma w sobie tyle siły, by nie odpuścić?

I czy to na pewno przyjaźń?

„Uratuj mnie” to pierwsza część serii „The Last Regret”, opowiadającej o grupie przyjaciół z liceum, którzy zakładają zespół rockowy. Książka w zmienionej wersji była publikowana na Wattpadzie, gdzie uzyskała ponad milion odsłon.

Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska, ,, Efektywny zespół. Jak razem osiągnąć więcej? Strategie budowania silnego zespołu”, Edgard 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-9.jpgZamierzasz wprowadzić zmiany w organizacji i wdrożyć zdrowe normy zespołowe?

Szukasz nowych sposobów wspierania pracowników, aby w pełni wykorzystać ich potencjał? Chcesz, by twój zespół był jeszcze skuteczniejszy i silniejszy?

Dzięki lekturze tego poradnika szybko znajdziesz rozwiązanie konkretnego problemu i przygotujesz długofalowy plan działania. Różnorodne techniki i narzędzia pomogą stworzyć przyjazną kulturę organizacyjną, w której podstawowymi motywatorami pracowników będą współdziałanie, akceptacja i pokonywanie własnych ograniczeń.

Sprawdź, co zrobić, gdy:

  • w zespole jest trudny pracownik, który sabotuje wspólne cele
  • pracownicy wciąż potrzebują ekstra doładowania, by realizować swoje zadania
  • grupa wywiera presję na osoby o odmiennej opinii
  • decyzje i działania są odkładane w czasie, aż do ostatniej chwili
  • pracownicy starają się udowodnić, że nie da się wprowadzić koniecznej zmiany

Krystyna Strączek, ,, Mamy z innej planety. Historie kobiet, które urodziły niepełnosprawne dziecko”, Znak 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-4.jpgPełno(s)prawne życie z niepełnosprawnym dzieckiem.

Kiedy twoje dziecko rodzi się inne, niż oczekiwałaś.

Basia modliła się, by umarli razem – ona i dziecko. Magda zrezygnowała z życia towarzyskiego, przestała odbierać telefony od koleżanek. Martyna nawet nie walczyła o męża, który opuścił ją, gdy ich synek urodził się z zespołem Downa.

Poruszający reportaż z nieznanego świata, który jest tuż za ścianą.

Kim są kobiety, które urodziły niepełnosprawne dzieci? Nie zauważamy ich albo widzimy w nich ucieleśnienie dobroci, wzór poświęcenia. Autorka pokazuje, że to kobiety z krwi i kości. Walczące nie tylko z przeciwnościami losu, ale z własnymi lękami, pytaniami, złymi emocjami i poczuciem winy.

Bohaterki tej książki zdecydowały się opowiedzieć swoje historie także po to, aby powiedzieć innym kobietom: nie jesteście same, jest nas więcej. I mimo wszystko mamy prawo być szczęśliwe.

Ewa Ornacka, Karolina Szymczyk-Majchrzak, ,,Pajęczyna strachu”, Rebis 2015.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-3.jpgZobacz, jak może wyglądać piekło…

Beata i Ewa, pracujące dorywczo w Berlinie, przypadkowo stają się świadkami gangsterskiej egzekucji. Jedna z nich zostaje pojmana przez sprawców i uwięziona w domu publicznym kontrolowanym przez mafię. Drugiej udaje się uciec z miejsca zbrodni i wrócić do Polski, ale już nigdy nie będzie mogła spać spokojnie. Przestępcy mają powody, by ją ścigać. Nie tylko dlatego, że widziała ich twarze. W torbie, którą przypadkowo zabrała z willi zamordowanego biznesmena, są mafijne pieniądze…

Trzymająca w napięciu powieść o policjantach i gangsterach, z których wielu istnieje naprawdę, ale też o zwykłych ludziach, których losy przez przypadek skrzyżowały się z interesami półświatka. Osnuta na kanwie dramatu nastolatki, która nie podejrzewała, że jej pracodawczyni działa w gangu handlarzy ludźmi.

Coraz częściej ofiarami werbunku i uprowadzeń stają się dziewczęta z dobrych domów i dojrzałe kobiety szukające miłości za pośrednictwem Internetu. Oprawcy mają miłe twarze, dobre maniery, wzbudzają zaufanie. W rzeczywistości nie cofną się przed największym okrucieństwem.

Mirosława Kareta, ,,Bezimienni”, WAM 2016.

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2017_luty_nowosci_luty_2017-7.jpgHeroiczna miłość, polskie podziemie i walka o pamięć

Nikt nie mógł się o nim dowiedzieć. Odkrycie przez Niemców rannego lotnika RAF–u byłoby kolejną wielką wsypą w krakowskim podziemiu. Pelagia wiedziała, że dla dobra wszystkich musi milczeć – i pozostała wierna tej zasadzie przez kilkadziesiąt lat.

Dopiero jej przyjazd do Polski w Boże Narodzenie 1991 roku sprawił, że zaczyna mówić. Jej opowieści są jednak tak nieprawdopodobne, że nawet najbliższa rodzina ma wątpliwości, czy to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ania Petrycy, córka znanego krakowskiego lekarza i polityka, pomaga przybyłej z Anglii ciotce w odnalezieniu świadków, którzy mogliby potwierdzić jej słowa.

W drugiej części sagi rodu Petrycych Autorka po raz kolejny zaprasza w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa. Czy uda się wyjaśnić tajemniczą misję Liberatora - najsłynniejszego alianckiego samolotu, siejącego postrach wśród nazistów - i odkryć losy jego bohaterskiej załogi?