Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Agora SA 2016

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-4.jpgKukuczka – ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa.

Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia?

Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się wielki? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj... Ciała nie odnaleziono, grób jest... pusty!

Natalia Minge, Krzysztof Minge „Trening umysłu dla seniorów”, Edgard 2016
b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-6.jpgPoradnik prezentuje rozmaite formy treningu, które ćwiczą pamięć i koncentrację, angażują zmysły podczas wykonywania codziennych czynności oraz pobudzają twórcze myślenie. Dzięki ćwiczeniom zaproponowanym w książce nabywanie nowych umiejętności będzie przychodzić ci z łatwością. Nauczysz się dostrzegać jaśniejszą stronę życia i skuteczniej radzić sobie ze stresem. Wypracujesz nawyki uprawiania sportu, zdrowego odżywiania się i regularnej gimnastyki mózgu, które pozwolą utrzymać ciało i umysł w doskonałej kondycji mimo upływu lat.

 

 

Adam Forman „Sługi Boże”, Agora SA 2016

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-3.jpgZ Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Samobójstwo? Dla prowadzącego śledztwo komisarza Warskiego to nie jest oczywiste, tym bardziej że wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta. W śledztwo włącza się policjantka z Berlina Ana Wittesch.
Demoniczna muzyka, niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza - Sługi boże to kryminał, który mistrzowsko prowadzi czytelnika po labiryncie intrygi i do końca pozostawia go w niepewności, gdzie bije źródło zła. Dwie nieprzespane noce w kleszczach lęku. Chcecie to przeżyć? Sięgnijcie po Sługi boże.

 

Liliana Fabisińska „Weranda na Czarcim Cyplu”, Filia 2016

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-2.jpgSąsiedzi przyzwyczaili się już, że Natalia jest uroczą, nieco ekscentryczną starą panną, hodującą ziółka na parapecie. Nie dziwią się nawet, że rozwija swoją firmę i zaczyna pisać doktorat, zamiast wreszcie przejść na emeryturę. Gdy wraca z sanatorium z psem, który na kilometr rozpoznaje kłamstwo i zdradę małżeńską, są nieco zaskoczeni. A kiedy w ślad za psem przyjeżdża pewien żeglarz, całujący Natalię namiętnie na środku deptaku, a ona sama zaczyna nosić mini i malować usta na czerwono, na Półwyspie Helskim podnosi się wrzawa.

Nina ma problem odwrotny: jej narzeczony zniknął bez śladu, suknia ślubna, której usiłuje się pozbyć, wciąż wraca do jej szafy, a wszyscy wokół usiłują ją swatać
z nieodpowiednimi mężczyznami. I choćby nawet chciała zrobić coś, czego nie wypada – nie bardzo miałaby z kim. W dodatku firma, którą do tej pory prowadziła twardą ręką, wymyka jej się spod kontroli, a trzy młodsze siostry nagle zaczynają zachowywać się kompletnie nieprzewidywalnie.

Obraz holenderskiego mistrza, mroczne sekrety z odległej przeszłości Helu i niewinne ziółka o śmiertelnej mocy, to mieszanka wybuchowa, z którą Nina i Natalia muszą zmierzyć się wspólnie – jeżeli nie chcą spędzić w więzieniu reszty swoich dni. Podejrzane o morderstwo z premedytacją mogą liczyć tylko na siebie. I na pewnego policjanta o rybim nazwisku, który – wbrew poszlakom i zdrowemu rozsądkowi – nieoczekiwanie staje po ich stronie.

Agnieszka Gadzińska „Duch potrzebny od zaraz”, Skrzat 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-5.jpgZula i Jędrek wyjeżdżają nad morze do dziadków, którzy prowadzą pensjonat Pod Wesołym Naleśnikiem. Nie przypuszczają, że zwyczajne wakacje zamienią się w wielką przygodę. Okazuje się bowiem, że Naleśnikowi grozi bankructwo. Rodzeństwo postanawia za wszelką cenę uratować pensjonat. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi pewna dziewczynka. Nie byłby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że okazuje się ona… duchem. Jak skończy się ta historia?

 

 

Anna Edyk „Biegam, skaczę, pływam. Wierszyki o sporcie”, SBM 2016

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-7.jpgKolarz Jacek, gimnastyczka Ola, hokeista Bolek i Ela, która z łuku strzela – to niektórzy sportowi bohaterowie książeczki Biegam, skaczę, pływam. Marzą o tym – być może tak samo jak ty – by stać się sławnymi sportowcami. Sięgnij po wspaniałe wierszyki o sportowych dyscyplinach i zostań mistrzem świata!

 

 

 

Jon Scieszka „Franek Einstein i silnik antymaterialny”, Wilga 2016

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2016-1.jpgAmerykański pisarz Jon Scieszka stworzył niezwykły świat, który łączy przygodę, wiedzę i fantastykę.

Franek Einstein uwielbia odkrywać, jak działa świat. Właśnie w tym celu buduje kolejne niezwykłe wynalazki. Korzysta z wiedzy naukowej, ale i wyobraźni…

Podczas pewnego nudnego eksperymentu chłopiec tworzy w swoim garażu dwa roboty, Klinka i Klanka. Uderzenie pioruna budzi je do życia. Przemądrzały Klink i dowcipkujący Klank nie do końca sprawdzają się w laboratorium, mimo to pomagają Frankowi udoskonalić silnik antymaterialny. Pewnego dnia arcywróg chłopca, niejaki Tobiasz Edison, kradnie oba roboty. Tym samym wprowadza w życie swój upiorny plan… W każdej książce czytelnicy znajdą kolorowe ilustracje, przekroje i modele a także kilkustronicową mini encyklopedię wyjaśniającą najtrudniejsze naukowe pojęcia użyte w książce.