ferie 2016-33W Bibliotece zajęcia podzielone zostały na Pracowite poniedziałki, Kulinarne środy i Umysłowe piątki. Na warsztatach poniedziałkowych dzieci wykonały czapeczki urodzinowe, postacie bajkowe z modeliny i plasteliny oraz kartki świąteczne i  ozdoby wielkanocne.

W cyklu kulinarnych zajęć dzieci zapoznały się z zasadami higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków . Poznały proste sposoby atrakcyjniejszego wykorzystania produktów : wędliny, sera ,owoców przy kompozycji szaszłyków i dekoracji stołu.  Krojenie produktów do sałatek owocowych sprawiło dzieciom dużo frajdy i zabawy. Uwieńczeniem ich pracy były wspaniałe szaszłyki oraz pyszne sałatki , które  skonsumowały na koniec zajęć.

Zajęcia te rozwijały również samodzielność i umiejętność współdziałania w grupie. Uczestnicy wykazali się nie tylko zdolnościami manualnymi, ale także polotem literackim. Efektem umysłowych piątków jest barwna legenda wymyślona przez dzieci o powstaniu Grodziska i zalewu Czyste.


Legenda o Grodzisku

Za górami , za lasami była pewna dolina . Wędrujący wieśniak ze swoją żoną zauważył bogactwo przyrody. Postanowił wybudować na tym terenie dom. Dom był drewniany pokryty strzechą , obok była głęboka piwnica, w której przechowywał żywność. Podczas kopania piwnicy znalazł dzban ze złotymi monetami. Poszedł do miasta na jarmark i kupił krowę, konia, kozy, kury, świnkę i kota. Do chaty podchodził wilk, którego gospodarz oswoił. Wierny przyjaciel pilnował zagrody wieśniaka. W niedługim czasie żona wieśniak urodziła dziewczynkę , dziecku nadali imię Grodziszczanka.

Bardzo pożyteczną okazała się krowa, która dawała mleko dla dziewczynki i całej rodzinki. Wieśniak zaczął na dobrym polu uprawiać zboże , siać warzywa ,sadzić ziemniaki i zasadził drzewa owocowe. Coraz więcej osób osiedlało się wokół chałupy wieśniaka, aż powstała wielka osada, którą to nazwano Grodzisko od pierwszego narodzonego tu dziecka.

Z czasem Grodzisko się rozrastało. Pewnego dnia wieśniak poszedł na wojnę walczyć z najazdem tatarów. Żona i córka z rozpaczy za stratą męża i ojca usiadły na łące i zaczęły płakać. W miejscu gdzie wylały morze łez powstało jeziorko o nazwie Czyste. Dzięki sprzyjającym warunkom do życia osada ta rozrosła się do obecnego stanu.

Autorami legendy są dzieci uczęszczające na zajęcia do Biblioteki w czasie ferii 2016 roku.


 

Podsumowaniem feryjnych zajęć był występ Młodzieżowej Kapeli Ludowej, której opiekunem muzycznym jest Pan Jakub Magoń.

Wspólnie dali prawdziwy popis umiejętności , talentu, pasji. Poznaliśmy instrumenty: klarnet, skrzypce, kontrabas i cymbały,  ich brzmienie solo i  w zespole. Grający przeczytali krótkie utwory o swoich instrumentach. Opiekun Kapeli nauczył dzieci  dwóch utworów , które  wspólnie z kapelą zaśpiewaliśmy. Spotkanie było wyjątkowe , goście doskonale przygotowani.

Uczestnikom i gościom dziękujemy za twórczo spędzone ferie.

Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano literaturę:

  1. A. Twardowska- Wesołe instrumenty
  2. M. Czarnota – Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa …
  3. E. Kędzior – Akademia pomysłów.
  4. D. Dziamska – Magiczne trójkąty.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1